Pandemia spowodowała gwałtowany wzrost zaufania do usług podpisu elektronicznego, takich jak chociażby DocuSign. Zanim z niego skorzystasz przy zawieraniu umowy z deweloperem, podwykonawcą albo innym współpracownikiem studia, sprawdź, czy jest on odpowiedni do zawarcia tego typu umowy. Szczególnie jeśli umowę taką zawieracie pod prawem polskim.
Podpisywanie umów przy pomocy usług oferowanych przez DocuSign zyskało na popularności głównie ze względu na zdalny dostęp, łatwość obsługi oraz możliwość zawierania i obiegu umowai bez wychodzenia z domy lub biura. Umowę poprzez DocuSign może „podpisać” każda osoba, niezależnie od tego czy posiada ona kwalifikowany podpis elektroniczny, czy nie.
W naszej ocenie, stanowi to jednak zarówno zaletę, jak i wadę. Jeśli chodzi o podpisy elektroniczne, to według polskiego prawa jedynie skorzystanie z tzw. „kwalifikowanego podpisu elektronicznego” pozwoli na zachowanie rygoru „formy pisemnej” umowy.
Czy podpis DocuSign jest kwalifikowanym podpisem elektronicznym?
Z naszych dotychczasowych obserwacji wynika, że podpis składany przy pomocy usługi DocuSign – w jej podstawowym, a zarazem najbardziej popularnym wydaniu, nie jest kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
Jak wynika z informacji publikowanych na stronach internetowych tej usługi, w DocuSign można wykorzystywać również swój wcześniej wyrobiony kwalifikowany podpis elektroniczny.
Co oznacza wcześniej wyrobiony kwalifikowany podpis elektroniczny
Podkreślenia wymaga tutaj zwrot: „wcześniej wyrobiony”. Kwalifikowany podpis elektroniczny można bowiem uzyskać jedynie od certyfikowanych dostawców i dodatkowo jest to usługa odpłatna.
Dlatego z kwalifikowanych podpisów elektronicznych korzystają (jak dotąd) nieliczni, głównie przedstawiciele dużych spółek, którzy na co dzień zawierają umowy o wysokim ryzyku lub korzystają z podpisu elektronicznego w innych sytuacjach, które dopuszcza prawo.
Jest to jednak usługa, o której zdecydowanie warto pomyśleć, jeśli podpisujesz umowy studia w formie elektronicznej. Warto też pomyśleć o zintegrowaniu kwalifikowanego podpisu elektronicznego z usługami oferowanymi przez DocuSign.
Na czym polega wyższość podpisu kwalifikowanego nad zwykłym podpisem elektronicznym
Kwalifikowany podpis elektroniczny ma tą przewagę nad zwykłymi podpisami elektronicznymi, że daje domniemanie, że osoba, której dane widnieją pod umową, faktycznie złożyła pod nią podpis. Zwykłe podpisy elektroniczne takiej pewności nie dają.
Co więcej, zgodnie z przepisami polskiego kodeksu cywilnego, podpisanie umowy przy pomocy „kwalifikowanego podpisu elektronicznego” ma takie same skutki jak zawarcie umowy w formie pisemnej.
Dlatego właśnie umowa podpisana przez DocuSign nie może być uznana za podpisaną w formie pisemnej, chyba że obie strony złożyły pod nią podpis korzystając z wcześniej uzyskanych kwalifikowanych podpisów elektronicznych.
***
Zobacz też: