Dość nieoczekiwanie, umowa opcji na grę była w tym roku popularnym produktem w naszej kancelarii. Do czego służy i co warto wiedzieć przed jej podpisaniem?
Umowa opcji na grę
Opcja na grę to odrobinę kolokwialne określenie umowy, którą potencjalny inwestor zawiera z twórcą gry. Potencjalny, bo założeniem umowy jest to, że zapłata i przeniesienie praw autorskich nastąpi jedynie, jeśli inwestor, który na etapie podpisywania umowy nie jest jeszcze pewny czy chce zrealizować inwestycję, zdecyduje się jednak to zrobić. Podjęcie decyzji powinno zaś nastąpić w określonym w umowie czasie, po którego upływie twórca gry ma prawo poszukać innego kontrahenta. Tak w skrócie można podsumować założenia tej umowy.
Umowa opcji nabycia gry może przybrać różne formy.
W zależności od tego, na jakim etapie produkcji znajduje się gra oraz czy jej twórcy to większa grupa luźno powiązanych ze sobą osób czy może skonsolidowana spółka z o.o., która posiada wszystkie prawa do stworzonego IP, można rozważać podpisanie klasycznej umowy opcji, umowy o przeniesienie praw autorskich z ograniczonym w czasie prawem odstąpienia od umowy lub inne rozwiązania.
Na co zwrócić uwagę przy opcji na grę
Co warto wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o podpisaniu umowy opcji z punktu widzenia dewelopera i inwestora?
Inwestor powinien rozważyć: | Twórca powinien przemyśleć: |
– czy jest w stanie w czasie przewidzianym w umowie zdobyć odpowiednie środki na realizację opcji? | – czy podpisanie umowy opcji pozwoli mu na kontynuowanie albo podjęcie projektów, które ma już zaplanowane, albo są już w toku? |
– czy jest w stanie zapewnić sobie wyłączność w negocjacjach z twórcą gry? | – na jak długi czas może pozwolić sobie na wstrzymanie negocjacji z innymi (niż potencjalny inwestor) osobami? |
– czy jest w stanie „odroczyć” płatność za prawa do gry? | – w jaki sposób inwestor powinien zrekompensować twórcy ten czas oczekiwań? |
Co powinna zawierać umowa opcji na grę
Przede wszystkim należy jasno rozpisać przedmiot umowy oraz warunki wykonania opcji: czyli tego co musi się stać, aby inwestor był zobowiązany do zapłaty (upływ czasu, złożenie oświadczenia o chęci wykonania umowy czy też dokonanie zapłaty), a prawa do gry zmieniły właściciela.
Strony powinny mieć pełną jasność co do tego, do kiedy związane są warunkami umowy, a kiedy mogą uznać, że albo prawo opcji zostało wykonane, albo strony mogą iść „każda w swoją stronę”.
Umowa opcji powinna zawierać w sobie wszystkie warunki, na jakie zgadzają się strony. Późniejsze ich modyfikowanie będzie możliwe jedynie za zgodą obu stron.
To ważne, szczególnie że podpisanie umowy i jej wykonanie może dzielić od siebie sporo czasu, w którym wiele czynników i wyobrażeń na temat przyszłej inwestycji może się zmienić i zdezaktualizować.
Warto przy tym pamiętać o niuansach związanych z obrotem prawami do gier w polskim stanie prawnym.
Pisaliśmy już o tym w szczegółach w naszym poprzednim artykule, a tu przypomnimy jedynie, że w rozumieniu polskiego prawa gra, rozumiana jako całość, niekoniecznie stanowi jeden utwór, a raczej zbiór utworów, artystycznych wykonań, znaków towarowych itp. (przez co różni się od takich „klasycznych” utworów jak film, który na dobrą sprawę również stanowi pewnego rodzaju zbiór utworów, w szczególności w czasach masowego używania efektów specjalnych). W związku z tym, aby móc skutecznie nabyć prawa do gry, należy te poszczególne utwory wyraźnie wymienić w umowie. Więcej o tym przeczytasz w naszym poprzednim wpisie.
Jak napisać umowę opcji na grę
Jeśli nie posiadasz doświadczenia w projektowaniu czy negocjowaniu podobnych umów w branży gamedev, zapraszamy do konsultacji z prawnikiem z naszej kancelarii, który może pomóc rozwiać wątpliwości związane z procesem zawierania umowy opcji.
***
Umowa z wydawcą gry – co warto wiedzieć przed jej podpisaniem
Negocjacje umowy z wydawcą gry to bardzo ważny etap pracy nad projektem. To tutaj kształtuje się i zostaje wyrażona wizja tego, jak ma wygadać współpraca pomiędzy deweloperem a wydawcą.
Niezależnie od tego czy jesteś wydawcą, czy deweloperem, to jeśli zamierzasz zawrzeć umowę na wydanie gry, warto, abyś zadał sobie następujące pytania, które pomogą uporządkować i wyartykułować Twoje oczekiwania względem drugiej strony [Czytaj dalej…]